Az ember él egy mozgásban szegény, de stresszben krónikus, ez egy nagyon gazdag élet. És mind a kettő abba az irányba viszi az agyat, mindig az agy dönt arról, hogy kell-e fájni, vagy nem a túlélés érdekében. Mondjuk legyen egy gerincfájdalmunk és a sport tudja abba az irányba terelni az agyat, hogy a fájdalomélmény ne jöjjön létre. Ezer irányból tudja egy edző, egy gyógytornász befolyásolni a fájdalomélmény megjelenését és ha megtanítjuk a beteget arra, hogy ezt hogyan csinálja jól, hogyan válasszon magának jó sportot, hogyan csinálja okosan, gyakorlatilag meg tudja menteni magát. Nem a porckorongsérvek kiindulásától csak, hanem a gerincfájdalmak megjelenésétől, meg rengeteg degeneratív, de egyéb ilyen életmódi betegség ellen is.
Azt szoktuk gondolni, hogy a gerinc szövetei fájnak, de igazából a fájdalomélmény az agyban alakul ki. Az agy dönti el, hogy kell-e fájni, vagy nem. Ezt a döntéshozatali folyamatot a testmozgás ezer irányból módosítja, ezer irányból változtatja meg, befolyásolja. És ha tanítjuk ezeket a sportolókat arra, hogy mi történik, sokkal célirányosabban tudják kiválasztani azokat a mozgásokat, edzéseket, lehetőségeket, amikkel tudnak segíteni akár a gerincproblémáik megelőzésében. Sokkal több irányból, mint azt általában ma gondolni szoktuk.
Minden porckorongsérv egy picit más, minden degeneratív gerincprobléma egy picit más. A mozgás kell ahhoz, hogy jól működjön egy ilyen páciens, hogy ki tudjon jönni a problémájából. Viszont abban az akut állapotban, abban a 6-8 hétben nagyon nem mindegy, hogy mit fog csinálni.
És ebben a gyógytornászoknak, fizioterapeutáknak óriási szerepe van, mert mi tudjuk edukálni a beteget, a pácienst, hogy mit csinálhat. És erre kell időt szánni, kell beszélgetni, megtudni, hogy mi van a páciens fejében, mit gondol erről, esetleg coacholni, átadni egy jobb narratívát, ami ezt hatékonyabban tudja csinálni. Ez talán a gerincbetegek kezelésének az egyik legfontosabb tényezője ma.
Eljön az ember sportolni, akkor alapvetően azért jön, mert edzetni akarja a testét, jól akar kinézni, jól akarja magát érezni, viszont majdnem mindenki gerincbeteg. És ha tanítjuk ezeket a sportolókat arra, hogy mi történik, sokkal célirányosabban tudják kiválasztani azokat a mozgásokat, edzéseket, lehetőségeket, amikkel tudnak segíteni akár a gerincproblémáik megelőzésében. Sokkal több irányból, mint azt általában ma gondolni szoktuk. Ezért és ebben nagyon fontos a gyógytornászok szerepe.
Tartalomból
Gerincferdülés javulása az alap testi paraméterek ...
Ne vesztegesd el az időt! Fókuszálj az ...
Ne vesztegesd el az időt! Fókuszálj az ...
Ne vesztegesd el az időt! Fókuszálj az ...